Tüm yükümüzü çeken ayaklarımız.Gün boyu hepimiz bir koşturmaca içerisindeyiz.Tabi bu koşuşturma da hiç birimiz yüklendiğimiz ayaklarımızı düşünmüyoruz taki gün sonunda ayaklar yorgunluk sinyali verinceye dek.

Ayaklar sadece omurga problemlerine sebep olmakla kalmıyor,pskolojimize kadar etki edebiliyor.

Evet bazen kıyafetimizi kombinlemek için bir defadan birşey çıkmaz diyoruz ancak sürekli giyeceğimiz,gün boyu taşıyacağımız bir ayakkabımız olacak ise aşağıdaki maddeleri dikkate almak da fayda var.

1. Eğer almak istediğimiz ayakkabı babet dediğimiz düz ayakkabılar ise,dümdüz olmamasına az da olsa altında topuğunun olmasına,topuk yoksa eğer içerisinde ayağın rahat etmesini sağlayacak tabanlığın yeterli kalınlıkta olması önemli olacaktır.Dümdüz babetler bel ağrıları ve diz ağrılarına sebebiyet verebilirler.


2. Oval burunlu ayakkabılar ayak anatomisine biraz daha uygun olup,sivri burunlar gibi parmakların birbiri üzerine gelmesine neden olmazlar.Bu durum ileriki yaşlarda ayak yapısında kalıcı problemlere yol açmaktadır.

3. Topuklu ayakkabılara topuk yüksekliğini minimumda tutmayı tercih etmeliyiz.Yükseklik arttıkça ,başta bel olmak üzere dizlerimize,omurgamıza verdiğimiz yük artacaktır.

4. Platformu olan ayakkabılar topuk boyunu yüksek tutar ancak ayağın yerden yüksekliği platformsuz ayakkabılardaki gibi olmadığı için bele yük yine az olur.

5. Ayakkabıların kıvrılabilir olması çok önemlidir.Sert taban ayakkabılar da yürümelerde zorluk çıkartarak ağırlığı bele vermektedir.