Kaşların güzelliği sıklığı ile ilgilidir.Kaş çoğaltmak adına birçok kaş ektirme ,lazer işlemleri uygulanmaktadır.Yada boya işlemleri ile kaşlar daha yoğun gösterilmektedir.Evde kendi hazırlayacağımız yöntemler ile kaşları çoğaltmak da mümkündür.Bu yöntemde aşağıdaki gıdaları kullanabiliriz.

SARIMSAK:Sarımsak ikiye bölünerek kaş yüzeyine uygulanır.

 sarımsak  gif ile ilgili görsel sonucu

HİNDİSTAN CEVİZİ:Hindistan cevizi yağı da kaşı,kirpikleri,saçları besler,çoğaltır ve uzatır.Biraz pamuk parçasına döküp kaşlarımıza sürüp1-2 saat beklettikten sonra yıkayabiliriz.

kaşa hindistan cevizi yağı sürmek gif ile ilgili görsel sonucu

FINDIK YAĞI:Kıllanmayı sıklaştıran önemli bir yağdır.Bir parça pamuğa sürülerek kaşlara sürülür.1-2 saat bekletilir ve su ile durulanır.Bu işlemi haftada 1-2 tekrarlayabilirsiniz.

İlgili resim

BADEM YAĞI : Bir parça pamuğa sürülerek kaşlara sürülür.1-2 saat bekletilir ve su ile durulanır.Bu işlemi haftada 1-2 tekrarlayabilirsiniz.Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak da kullanılabilir.Badem yağı alırken tatlı badem olmasına dikkat edelim.

kaşlara badem  yağı ile ilgili görsel sonucu

ZEYTİN YAĞI:Son olarak zeytin yağı da yukarısa saydığımız diğer yağlar gibi kıl köklerini güçlendirir ve gürlük kazandırır,besler.Uygulama şeklin aynı şekilde diğer yağlara olduğu şekildedir.

kaşlara zeytin  yağı  gif ile ilgili görsel sonucu