Ayakkabılar giysilerimizle harika birer bütün oluşturan en önemli parçalardan biridir ve biz bayanların vazgeçilmezidir. Elbiselerimize uygun ve temiz bir ayakkabı güzel görünmek isteyen her bayanın olmazsa olmazıdır. Nasıl onları alırken büyük bir aşk ve sevgiyle alıyorsak aynı şekilde bakımı için de aşk ve sevgi ile davranmalıyız. Peki, o zaman bu ayakkabı bakımı nasıl olmalı madde madde yazalım.

·         İlk olarak bakım alışveriş esnasında başlar. Ayakkabılarınızı seçerken doğru ölçülerde olması bu işin en önemli noktasıdır. Doğru ölçüdeki maksadımızı biraz açalım; ayaklarımız sabahları en ideal ölçülerdedir. Fakat bu doğru ölçü değildir. Çünkü akşama kadar bin bir türlü koşuşturmanın içinde olan biz bayanlar özellikle, topuklu ayakkabı ile iş yapmamız gerekiyorsa, ayaklarımız akşama doğru şişmeye başlar. Bu yüzden ayakkabılarınızı akşam saatlerinde almaya özen gösteriniz.(Sitemizden aldığınız ayakkabıları akşam deneyip karar verin lütfen).

  • İkinci önemli nokta ise, aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemeliyiz. Bir çift ayakkabının her gün giyilirse ömrü 6 ay olurken, iki çift ayakkabıyı değiştirerek giydiğinizde ömrü 2 yıl kadar uzar. Ne kadar çok ayakkabı o kadar uzun ömürlü şık ayakkabılar.
  • Çalışan kadınların dertlerinden biri de güzellik için harcadıkları zamandan işe yetişmek için bir telaşa kapılmalarıdır. Eyvah trafiğe kaldım, servisi kaçıracağım, işe yetişmeliyim derken evden çıktığınızda ayakkabılarınızı özensiz giymeniz onlara çok büyük zarar vermekte. Onlara nazik davranın, özenle giyinip, özenle çıkarınız. Bu iş en güzel araç çekecek kullanmaktır lütfen parmağınızı çekecek gibi kullanıp ayakkabınızı giymeyiniz ayakkabının arka tarafını parmağınızla genişletip deforme olmasını sağlarsınız. Bağcıklı olarak giydiğiniz ayakkabıları da lütfen bağcıklarını söküp o şekilde giyiniz. Bunlarda ayakkabınızın ömrünü uzatacaktır.
  • Rugan ayakkabılarımızın parlak görünmesi güzelliği için çok önemlidir. Ama ayakkabıları parlatırken parlatıcı sünger kullanmanız içlerindeki kimyasal maddeler ile ayakkabılarınızın gözeneklerinin kapanmasına ve ayaklarınızın hava almasını engellemesiyle beraber belli bir süre sonrada üzerinde çatlaklar oluşmasını da sağlarlar. Bunun yerine badem yağı veya vazelin kullanıp ayakkabılarınızı parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Mutlaka sık sık ayakkabılarınızı boyamayı da ihmal etmeyiniz.
  • İşten çıkıp eve vardığınızda tüm o günün yorgunluğuyla nasıl hemen gidip elimizi yüzümüzü yıkayıp hemen üzerimize rahat bir şeyler geçiriyorsak; ayakkabılarında aynı şekilde temizlenmeye ve rahatlamaya ihtiyaçları vardır. Mutlaka akşam tozları alınıp, mümkünse tahta kalıplar ile 24 saat dinlendirin.

  • Her zaman havalar güzel olmuyor tabi ki de, bu işin karı var, yağmuru var, çamuru var. Bu havalarda özellikle çalışan kadınlara tavsiyemiz dışarı çıkarken şöyle güzel rengârenk bir lastik bot giyip çıkmaları yanlarına da özellikle kutularında şık bir stiletto ile işe gitmeleri ve güzel ayakkabılarını korumalarıdır. Peki, yağmur işten sonra başlamışsa ve ayakkabılarımız ıslanmışsa ne yapmalıyız diye soranlara da sakın kalorifer, soba, klima, ısıtıcı gibi yerlerde kurutmamanızdır. Bunlar ayakkabılarınızın büzüşmesine, derilerinde çatlaklar oluşmasına sebep olur. Onun yerine dışını temiz kuru bir bez ile temizleyip içini de kâğıtlar(kullanılmış gazete, eski işe yaramaz kâğıtlar olabilir, kuşe kâğıt kullanmayınız.) ile ıslandıkça değiştirerek kurutabilirsiniz. Süet ayakkabılarınızı ise su koruyucu spreyler ile koruyabilirsiniz. Karda oluşan lekelerden kurtulmak içinde sirkeli su ile (2 ölçek suya 1 ölçek sirke) yumuşak bir bez ile silebilirsiniz.
  • Spor ayakkabı kullanmayı sevenler veya ben beyazdan vazgeçemiyorum diyorsanız ve bunların üzerindeki lekeler sizi çıldırtıyorsa, size süper bir icattan bahsedeceğim Diş macunu, evet yanlış duymadınız diş macunu, spor ayakkabı temizliğinde en çok tercih edilen yöntemdir ama dikkatli kullanmak gerekir. Öncelikle eski yumuşak bir diş fırçasına küçük bir miktar diş macunu sıkın ve dairesel yumuşak hareketlerle ayakkabınızı fırçalayın. Fırçalama bittikten sonra temiz nemli bir bez(kanvas kumaş olması tavsiye edilir.) ile macunu tamamen temizleyin. Bu işlemi karbonat ile de yapabilirsiniz.

Şıklığınızdan vazgeçmeyiz ve ayakkabılarınıza özenle ve aşkla bakmanız dileğiyle umarız bu bilgiler işinize yarar. Bir başka makalede görüşmek üzere…